ZBAVTE SE ZÁVISLOSTI NA POJIŠTĚNÍ A ZAČNĚTE INVESTOVAT – PORADÍM VÁM, JAK NA TO - Pojištění bez výluk a háčků: Jak vybrat spolehlivou pojistku a vyzrát na kličky pojišťoven?
Pojištění bez výluk a háčků: Jak vybrat spolehlivou pojistku a vyzrát na kličky pojišťoven?

Pojištění bez výluk a háčků: Jak vybrat spolehlivou pojistku a vyzrát na kličky pojišťoven?

10. 12. 2019 23:23 - Pojištění

Pojištění – zatímco jedni na něj nedají dopustit, jiní jej považují za zbytečnost. Ve skutečnosti je dobrá pojistka jako záchranná vesta, která vás spolehlivě ochrání v případě nečekaných událostí. Spousta z nás má ale s pojištěním špatnou zkušenost. Kdo ještě v životě neuzavřel špatnou smlouvu a nenechal se zlákat zaručeně výhodnými podmínkami?


Pojištění bez výluk a háčků: Jak vybrat spolehlivou pojistku a vyzrát na kličky pojišťoven?

Všichni to známe. Uzavřete pojistku, posíláte pravidelné platby a věříte, že jste chránění. Když se ale opravdu něco přihodí, pojišťovna najde kličku, aby se vyhnula pojistnému plnění. Stačí malá mezera ve smlouvě a nemáte nárok na nic.


A nabízí se otázka, může za to pojišťovna a nebo finanční poradce, který nám danou smlouvu doporučil a na dané podmínky neupozornil?


Abychom byli objektivní, příčin může být vždy více, jak chyba na straně finančního poradce, který nás na daná specifika neupozornil a nedoporučil vhodný produkt, neboť pojišťovny veškeré detaily striktně uvádějí v pojistných podmínkách, které máme k dispozici předem, tak nejasný přístup pojišťovny při likvidaci, zvláště u tzv. levnějších produktů. Ať je to tak či onak, neznalost neomlouvá a vyhazovat peníze za špatné pojištění nedává smysl. Proto vám dnes prozradíme nejčastější kličky a háčky, na které vás pojišťovny mohou nachytat a na které se můžete před výběrem vhodného pojistného produktu více soustředit.


Opravdu potřebujete pojištění?


Možná si říkáte, na co vlastně potřebuji pojištění? Jsou lidé, kteří za pojištění nikdy neutratili ani korunu. Život je ale plný překvapení. Nikdo neví, co se stane v příští minutě. Pokud přijde nemoc, úraz, živelná pohroma nebo třeba jen parta zlodějů, s vaším životem to může pořádně zamávat. Přemýšleli jste o tom, jak dlouho by vám vydržely peníze, kdybyste nemohli chodit do práce? Málokdo má naspořeno tolik peněz, aby mohl pohodlně žít, zajistit chod domácnosti a běžné fungování rodiny po dobu několika měsíců či dokonce desítek let. Pokud máte dobrou pojistku, můžete spát klidně. Máte jistotu, že ať vás v životě potká cokoliv, nezůstanete bez prostředků. Jak vybrat spolehlivou pojistku?


Dobře si promyslete, k čemu pojištění uzavíráte. Neexistuje totiž univerzální pojištění, které se hodí pro každého. Roli hraje nejen vaše povolání, ale třeba také koníčky, plány do budoucna nebo rodinný stav. Dobrý poradce vám bude naslouchat, abyste společně našli to nejlepší řešení.


Kde bývá zakopaný pes?


Pokud sjednáváte pojištění, pročtěte si dobře pojistné podmínky, neznalost totiž neomlouvá. Nebojte se ptát na věci, kterým nerozumíte a nenechte se do podpisu tlačit uspěchaným poradcem či pracovnicí pojišťovny. Mezer a háčků v pojistné smlouvě může být celá řada. Opatrní byste měli být především na nejrůznější výluky a další podmínky. 


Hvězdičky pod čarou a další podmínky


Pozorně si přečtěte, kdy a jak je potřeba hlásit pojistnou událost pojišťovně. Zajímat by vás mělo také pojistné plnění - tedy jak dlouho a v jaké výši vám pojišťovna bude vyplácet peníze. Nezapomeňte si také přečíst všechny poznámky pod čarou, které mohou zásadně ovlivnit podmínky pojistného plnění. Text psaný drobným písmem totiž mnohdy ukrývá zásadní informace.


Ptejte se na pomoc při likvidaci


Velmi často se při uzavírání pojistné smlouvy opomíjí informace o rozsahu pomoci při likvidaci pojistné události samotným finančním poradcem či firmou, kterou zastupuje, přitom jde o velmi důležitý servis, bez kterého můžete přijít i o několik milionů! Ptejte se svého finančního poradce, jaký servis při likvidaci pojistné události poskytuje, ať nezůstane tento proces jen na vás. Zvláště u závažnějších pojistných událostí jako jsou dopravní nehody, škody na nemovitostech aj. může být vhodný servis klíčovým aspektem pro výslednou částku pojistného plnění.


Výluky a kličky


Úrazové pojištění a pojištění pracovní neschopnosti


U tohoto typu pojištění můžete narazit na výluku zdravotních komplikací s páteří nebo úrazů a nemocí z povolání. Často také chybí pojištění zdravotních komplikací, které jste začali řešit už před podpisem smlouvy. Právě v těchto bodech je ale riziko pojistné události vysoké. V některých smlouvách chybí také pojištění trvalých následků a především invalidity vlivem nemoci, které mohou citelně zamávat s vaší finanční situací a životním standardem.


Pojištění domácnosti a nemovitosti


Než uzavřete smlouvu, promyslete si, jestli chcete do pojistného plnění zahrnout také škody na cizím majetku. Typickým příkladem je například situace, kdy prasklá hadice od pračky vytopí nejen vaši koupelnu, ale také sousedy. Ošemetné bývají také další podmínky, kterým je třeba věnovat pozornost. Představte si třeba situaci, kdy vám vichřice strhne část střechy. Pojišťovna vám ale škodu odmítne uhradit. V podmínkách totiž máte uvedeno, že musí jít o vítr o síle maximálně 6. Beaufortova stupně, což podle posudku nesplňujete. 


Cestovní pojištění


U pojištění na cesty pečlivě projděte rozsah krytí. Pokud se na dovolené chystáte potápět, sjíždět řeku šplhat po skalách nebo třeba jezdit na koni, nejspíš budete potřebovat připojištění pro rizikové sporty. Součástí základní nabídky pojištění nemusí být ani obyčejný výlet na hory.

Jak se říká "na detailech záleží" a při sjednávání pojištění toto platí dvojnásob, neváhejte tedy vše pečlivě probrat se svým finančním poradcem a pojistné smlouvy pravidelně, aspoň jednou ročně, aktualizovat.

%magnet-77%

Rozcestník