ZBAVTE SE ZÁVISLOSTI NA POJIŠTĚNÍ A ZAČNĚTE INVESTOVAT – PORADÍM VÁM, JAK NA TO - Výluka duševní choroby v pojištění? Může vás přijít draho!
Výluka duševní choroby v pojištění? Může vás přijít draho!

Výluka duševní choroby v pojištění? Může vás přijít draho!

12. 07. 2021 11:47 - Pojištění

Životní pojištění a pojištění pracovní neschopnosti je v dnešní době naprostou nutností, zejména pokud máte děti nebo splácíte hypotéku. Přemýšleli jste ale o tom, že nemusíte mít v případě pojistné události vyhráno, i když pojištění pravidelně platíte? Důvodem jsou nejrůznější výluky, které vás mohou připravit o peníze. Kde bývá nejčastěji zakopaný pes?


Výluka duševní choroby v pojištění? Může vás přijít draho!

Pozor na výluku "duševní choroby"


Nejrůznějších duševních chorob a psychických poruch v populaci rapidně přibývá. Vysoké pracovní vytížení a nejistá doba rozvoji úzkostí, depresí a jiných psychických potíží nepřispívá. Překvapit může i mladé, jinak zdravé lidi v produktivním věku. 


Většina pojišťoven však duševní choroby zařazuje na seznam výluk. To je pro klienty pojišťoven alarmující, riziko je totiž příliš vysoké. I deprese či panická ataka vás mohou vyřadit z pracovního procesu na dlouhou dobu. 


Od pojišťovny se náhrad nedočkáte, pokud si předem nepohlídáte smluvní podmínky. Pojišťovny pokryjí pouze minimum případů a ve zbytku uplatní výluku. Pojištěné bývají většinou pouze případy, kdy se duševní choroba rozvine například po úrazu. Takových případů ale bývá minimum. 


Invalidita v důsledku psychické nemoci


Zhruba u 25 % lidí pobírající invalidní důchod je přítomna psychiatrická či psychická diagnóza. Nepojistit si v rámci invalidního pojištění také duševní chorobu je proto zbytečný hazard.


V případě pojištění invalidity se přístup pojišťoven různí. Na první stupeň invalidity pojišťovny často uplatňují výluku nebo kryjí jen několik specifických případů. U druhého a třetího stupně invalidity je pravděpodobnost pojistného plnění mnohonásobně vyšší. 


V současné době neuplatňují výluku pouze některé pojišťovny. Psychické onemocnění ale nesmí vzniknout jako důsledek konzumace alkoholu, drog a jiných návykových látek. 


Sebevražda vs pojistné plnění


Na sebevraždu se u většiny pojišťoven nevztahují žádné výluky. Pojistná smlouva musí být v tomto případě z důvodu potenciálního zneužití uzavřena minimálně dva roky před pojistnou událostí. 


Náhrady mohou pojišťovny krátit v případě, kdy se u klienta prokáže na základě pitvy či hospitalizace požití alkoholu. 


Řešením je kombinace pojištění


Co dělat v případě, kdy se na vaši pojistku vztahuje výluka duševních chorob? Nemusíte hned rušit pojištění. Riziko psychického onemocnění si můžete připojistit, nebo ho ošetřit v rámci jiného pojištění. Většinou se vyplatí kombinovat několik pojistných produktů od různých pojišťoven.


Při výběru nového pojištění by však výluka psychických a psychiatrických diagnóz neměla být jediným rozhodujícím faktorem. V úvahu byste měli brát také cenu, pojistné limity a další parametry. Proto je vhodné pojištění konzultovat s finančním poradcem. Pomůže vám vybrat produkt nebo kombinaci produktů, které vás spolehlivě ochrání a zároveň příliš nezatíží váš rodinný rozpočet.

Chcete poradit online?


Kontaktujte mě prostřednictvím formuláře níže.


Poradím:


  • Online prostřednictvím video konferenční schůzky
  • Emailem
  • Telefonicky
  • FB chat%magnet-77%

Rozcestník